Language:
   

Často kladené otázky (FAQ)

Čo to znamená 'stream video' ?

Jednoducho povedané, streamovanie videa je pozeranie videa online, bez potreby sťahovania. Súbor sa začne ukladať do Vašej pamäte a okamžite je ho možné prehrávať. Streamovanie už poznáte z mnohých iných video stránok, napríklad YouTube. Dôvod streamovania je fakt, že šetrí mnoho Vášho času, keďže nemusíte video sťahovať celé predtým ako si ho pozriete. Video súbory su niekedy veľmi veľké (vyše 1 GB) a na bežných pripojeniach ich stiahnutie často trvá viac ako 30 minút.

XL Premium account Vám umožňuje streamovať z internetu filmy vo vysokej kvalite bez potreby takého čakania a zaťažovania Vašej linky. Film cez XL Premium account pozeráte takmer okamžite.

Aký prehrávač potrebujem na streamovanie ?

Streamovanie HD videa je novou aplikáciou, takže je dostupných len niekoľko prehrávačov, ktoré dokážu streamovať všetky obľúbené formáty(AVI, MKV, MP4, MPG, WMV) . Nasledovná tabuľka zobrazuje programy na prehrávanie filmov a hudby, Typy súborov aké dokážu streamovať a ďalšie vlastnosti.

PrehrávačMP3WMVAVI,MKV,MP4,DIVXTitulkyPlugin do prehliadačaNaše hodnotenie
VLC Media Player8/10
DivX Plus Web Player *17/10
SMPlayer7/10
Media Player Classic*25/10
Windows Media player4/10
*1 - Podporuje len titulky vložené do MKV alebo DIVX súboru. Nieje možné načítať externé titulky(zo súboru)
*2 - MPC Home cinema(najnovšia verzia) podporuje streamovanie MKV.

Podpora streamovania inými bežnými prehrávačmi(ako Winamp, BSPlayer, Quicktime) je rovnaká / podobná ako u Windows Media player. Hlavná nevýhoda je, že nedokážu streamovať filmy s koncovkou AVI a MKV, ktoré sú v dnešnej dobe najobľúbenejšie a najdostupnejšie. Ak otvoríte nepodporovaný súbor cez tieto prehliadače, obvykle sa pokúsia celý súbor stiahnuť predtým, ako video prehrajú alebo vyhlásia chybu. Niekedy môžu tieto programy zamrznúť a je ich potrebné ukončiť pomocou 'Task Managera' - vo Windowse Ctrl+Alt+Del

Odporúčame Vám VLC Media Player (pre pripojenia s aspoň 3MBit/s) alebo DivX Plus Web Player (alebo DivX Player) (1.5 - 3 MBit/s). VLC Media player a SMPLayer nepotrebujú žiadne kodeky.

Aké súbory sú vhodné na streamovanie cez XL Premium account ?

Pri vyhľadávaní súborov musíte prihliadať na rýchlosť Vášho pripojenia. Predovšetkým ak je Vaše pripojenie pomalé (<3MBit/s), nepokúšajte sa streamovať HD video - 720p alebo 1080p, pretože Vaša linka nieje dostatočne rýchla na ich prehrávanie. Typickým prejavom npomalej linky je prerušovanie prehrávania - Chvíľu prehráva, potom niekoľko sekúnd načítava a zase prehráva.

Táto tabuľka zobrazuje maximálne odporúčané veľkosti súborov vzhľadom na rýchlosť pripojenia:
Rýchlosť pripojeniaMaximálna odporúčaná veľkosť súboru(po rozbalení)podpora 720p
20-30 minút40-50 minút90 minút120 minút
menej ako 2 MBit/s180 MB200 MB400 MB600 MB
2 MBit/s250 MB400 MB800 MB1.20 GB
3 MBit/s400 MB600 MB1.20 GB1.80 GB
5 MBit/s700 MB1.0 GB2.0 GB3.0 GB
10 MBit/s1.4 GB2.0 GB4.0 GB6.0 GB

Odporúčame Vám stále vyberať čo možno najmenšie video s akceptovateľnou kvalitou. Ak chcete vyššiu kvalitu a malý video súbor, hľadajte súbory vo formáte x264 Matroska (MKV). Je možné stiahnuť 90 a viac minútové filmy z veľkosťou 300 MB, alebo seriály z veľkosťou 100-150 MB, ak sú uložené v MKV formáte(x264). Takého súbory môžete streamovať aj cez pomalé pripojenia (obvykle hotely, letiská, verejné Wi-Fi a oblasti s mnešími dostupnými rýchlosťami pripojenia) a napriek tomu sa tešiť dobrej kvalite (Neporovnateľne lepšia ako tá, na ktorú ste zvyknutí napr. na youtube).

S kade si môžem stiahnuť súbory ?

To je len a len na Vás. Ak máte linky na stiahnutie súborov, jednoducho ich skopírujte a vložte do okna 'Sťahovanie' a potvrďte sťahovanie kliknutím na 'Download'.

Prehrávanie videa/filmu seká. Prečo ?

Môžu byť 2 príčny sekania pri prehrávaní:
  • Vaše internetové pripojenie je pomalé - Toto sa môže stať vo častiach videa z veľmi rýchlym pohybom a zmenami obrazu. V takýchto častiach sa požiadavky na prenos obvykle zdvojnásobia. Problém môžete vyriešiť nastavením dostatočne vysokého buffra (Aby sa video načítavalo napríklad vždy minimálne 5 sekúnd dopredu)
  • Váš počítač je pomalý / zaťažený - Toto sa obvykle stáva, ak sa pokúšate prehrávať HD videá s rozlíšením 1080p alebo 720p. Minimálna konfigurácia na prehrávanie HD videa je dvojjadrový CPU a aspoň 2 GB RAM. Ak je Váš počítač pomalý, nepomôže Vám ani súbor kompletne stiahnuť - prehrávanie bude sekať aj tak.


Copyright (c) 2010-2011 - Streammania.com